Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč si myslím, že je potřeba obnovit střední třídu?

Myslím si, že směřujeme ke stále vyššímu rozdílu v kvalitě života jednotlivých vrstev společnosti. Různých řešení máme k dispozici mnoho, ale podle čeho je můžeme porovnávat? David Brin, jeden z mých oblíbených spisovatelů a komentátorů, vidí toto měřítko jednoduše: Bere určitý návrh řešení nerovnosti v potaz i to, jak ovlivní zdravou podnikavost ve společnosti? Cílem by nemělo být pouhé sevření pověstných společenských nůžek, ale i růst lidské zvědavosti a schopnosti inovace. Populistické dělení na "neužitečné a nepřizpůsobivé příživníky" na straně jedné a "zodpovědné a tvrdě pracující občany" přitom podle mého názoru není na místě.

Brin vychází z porovnání dvou možných modelů společenského uspořádání, pyramidy a diamantu. Zobrazují nejen rozdělení majetku, ale i vlivu na společenský vývoj v populaci. U pyramidového modelu je nejvyšší vrstva (nejvíce vlivu a zdrojů) na vrcholu a nejvíce lidí žije na spodní straně pyramidy. U diamantového modelu je nejširší střední třída a nejvyšší i nejnižší úroveň kvality života patří nejmenší části společnosti.

Vyberme si ideál

Zdravá společnost se snaží vyhnout pyramidové struktuře a spíše směřovat k ideálu diamantové struktury. Zobrazení na dvou geometrických tvarech však také ukazuje zásadní problém diamantové struktury, a totiž její nestálost. Pyramida je díky své základně mnohem stabilnější tvar a to odpovídá i historické zkušenosti s výrazně hierarchizovanými lidskými společnostmi. Proč je však pyramida tak společensky stabilní, že ji zvolila většina civilizací (od starých říší po dnešní zastupitelskou demokracii)? Podle Brina a dalších autorů je to velmi jednoduché: V pyramidální struktuře společnosti víme, co od lidí čekat. Existuje jen jeden směr, kterým se každý člověk vychovaný v pyramidální společnosti snaží směřovat, a totiž nahoru. Ti v nejnižších vrstvách společnosti jsou ochotni podvádět a porušovat zákony, aby se dostali výš, a ti kdo už výš jsou zase mění a porušují zákony proto, aby si svoji pozici udrželi. V jistém smyslu tato snaha z obou stran pyramidy nezná mezí, takže se situace neustále extremizuje dokud nedojde k roztržení pyramidy a dramatickému přeskupení nebo rozpadu dosavadního společenského řádu.
    U diamantového uskupení společnosti, pokud je nastaveno jako ideál ke kterému jsou lidé díky jeho výhodám a dopadům na kvalitu života ochotni směřovat, se objevuje nový problém. Nejen, že do jisté míry stále platí princip nižší třídy ochotné narušovat společenskou slušnost a důvěru, aby se dostali výš... a nejen že platí i princip vyšších tříd ochotných manipulovat společenskou náladou a mechanismy vlády k tomu, aby si udržely svou pozici... ale navíc vzniká zcela nový problém otevření extremizaci a korupci, protože diamantový systém znamená nestálost, přelévání názorů a hodnot, neustálý pomalý posun vpřed ke stále vyrovnanější společnosti. Tento chaotický sekundární tlak (příležitost pro populisty a extremisty) může kdykoliv převážit a buď společnost rozmělnit, nebo změnit v pyramidální.

Porovnání obou modelů

Otázka tedy zní: Soběstačnost a konkurenceschopnost pyramidy na úkor kvality života většiny občanů, nebo diamantovým modelem podporovaná nestálost a neustálá nutnost aktivní snahy o stabilitu ze strany každého občana, bez přímé odměny a záruky na výsledek? Pro většinu z nás, kdo jsme vychovaní v pyramidových strukturách, je téměř nemožné si představit, jak by taková diamantová struktura vypadala. Naše mytologie, pohádky, vtipy i současné zřízení počítají s pyramidou jako jakýmsi společenským zákonem, automatickým výsledkem historického vývoje a lidského snažení. Přitom máme dost důkazů, že diamantově modelované společnosti jsou velmi aktivní a schopné, především Spojené státy prvních 20 let po druhé světové válce nebo všechny země, kterým se podařilo smysluplně využít některé své výhody (nerostného bohatství, vzdělanostního předstihu, energetické nezávislosti nebo například výhodné obchodní pozice), aniž by přitom došlo k nárůstu korupce, nerovnosti a vytvoření pyramidy (především severské státy, Švýcarsko, Singapur, Nový Zéland, Austrálie, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko). Opačný efekt je vidět u zemí Afriky, kde i přes některé z nesporných výhod dochází stále znovu a znovu k nastolení až komicky pyramidálních společností.
    Základním důvodem, proč dát přednost diamantovému ideálu, je nepoměrně vyšší kvalita života občanů a tudíž i jejich ochota dále systém podporovat a účastnit se ho. Jakmile se však společnost začne měnit v pyramidální, jak se to pomalu děje i v Evropě (a kam rychle směřují Spojené státy), první kdo se vytrácí je střední třída. Bez střední třídy však dříve či později dojde k nenávratnému rozdělení společnosti a k jejímu praktickému rozkladu. Jakmile je společnost rozdělena pyramidálně, vytrácí se skutečná inovace a skutečná podnikavost.

Vyšší a nižší třídě zůstávají tradičně dvě možnosti:
A) Neefektivní reformace za účelem udržení situace: Tento krok volí vyšší třída a jeho účelem je udržet společnost ještě nějakou dobu ve stabilní situaci, i když jde o reformy jen "na oko".
B) Radikalizace a revoluce: Tento krok volí nižší třída, historicky je kromě zásahu jiného státu nejčastějším důvodem rozpadu společností. Nemusí přitom jít o násilnou revoluci, ale o zásadní rozkol a vznik nového uspořádání "zespodu".

Střední třída přináší třetí možnost, která spočívá ve snaze ovlivnit oba společenské extrémy ze středu:
A) Dovést k zodpovědnosti vyšší třídu: Oddělit pokud možno peníze od politiky.
B) Zapojit a začít pomalu řešit výzvy nižší třídy: Oddělit zločin od chudoby.

V každém společenském systému nese největší váhu jakýchkoliv politických a finančních změn střední třída. Právě její ochota nebo neochota platit za probíhající změny (a tudíž její chuť vést veřejnou debatu o těchto změnách) je klíčem ke stabilitě. Neúčastná a uzavřená střední třída, bojující o živobytí a identitu, je známkou nezdravé společnosti. Způsobů, kterými lze zdraví společnosti měřit, je mnoho. Úmrtí kojenců, průměrý věk dožití, gramotnost a sociální mobilita patří mezi nejvýznamnější. Ale v podstatě lze použít skoro každé měřítko, které ukazuje výrazný statistický rozdíl v populaci co se týče některého aspektu kvality života (zdravotní péče a nezaměstnanost, počet vysokoškoláků a živnostníků, umělecká a vědecká činnost, rozdíl mezi skutečným příjmem vrcholových manažerů a řemeslníků, počet vězněných a počet dětí bez rodiny...). Přelétnout očima jen tucet těchto ukazatelů poskytuje člověku velmi dobrou mapu "pyramidovitosti" jednotlivých společností na naší planetě. Položit rovnítko mezi kvalitu života a sílu střední třídy podle mého názoru není nijak kontroverzní krok.
    Střední třída si neuvědomuje svou důležitost a propojenost - není náhodou, že mizí právě v dnešní době, kdy se svět ocitá v několikeré krizi. Tím je naše současnost do jisté míry jedinečná, protože o střední třídě mluvíme, aniž by existovala. Za každou krizi nejdříve platí a její následky nese křehká a nestálá střední třída - a v současnosti už pomyslný Damoklův meč dopadl. Bez ní žije společnost ve dvou světech, z nichž jeden připomíná neofeudalismus a druhý díky bouřlivému rozkvětu zločinnosti přestává připomínat civilizaci. Čím dříve si vyvažující a stmelující roli střední třídy uvědomíme, tím dříve najdeme sílu ji obnovit a nastavit jako ideál diamantové a nikoliv pyramidové složení společnosti.

 

Autor: Sebastian Chum | čtvrtek 19.12.2013 16:23 | karma článku: 17,29 | přečteno: 1379x
  • Další články autora

Sebastian Chum

Radostná zpráva o konci křesťanství a dalších výjimečnostech naší doby

Tento text je: Konspirační hypotéza, teleologická poznámka, ontologická fikce a rituál magického naturalismu.

20.1.2023 v 20:23 | Karma: 6,38 | Přečteno: 357x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Jehovisté jsou zhoubná sekta

Jehovisté se považují za pozemskou část celkové organizace Nejvyššího. Něco jako boží frančíza pro smrtelníky. V Rusku je chtějí zakázat, v USA jsou považováni za šílené vrahy a násilníky. U nás se jim zatím daří lhát...

28.3.2017 v 12:35 | Karma: 26,13 | Přečteno: 2576x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Strojová inteligence a singularita

Co můžeme čekat od pokroků ve vývoji umělých inteligencí a jim podobných systémů? I když se nám může taková úvaha zdát vzdálená každodenní přítomnosti, naše životy ovlivňuje stále silněji.

23.2.2017 v 14:24 | Karma: 12,11 | Přečteno: 774x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Zásadní změny planety v roce 2016

Zatímco na ČR dopadá globální oteplování (a snaha přírody na něj reagovat) především v podobě posunů vysychavých oblastí a srážek, zbytek planety (globální Jih především) už zažívá to, před čím vědci varují už alespoň 50 let.

19.1.2017 v 13:35 | Karma: 12,59 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

NBIC komplex: Revoluce, o které se nepíše...

Ve 21. století můžeme očekávat, že součinnost čtyř hlavních vědeckotechnických oborů (nanotechnologie, biotechnologie, informační technologie a kognitivní věda) povede k nebývalému rozvoji a zrychlení všeho kolem nás...

17.1.2017 v 16:51 | Karma: 12,19 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4055x
_

Seznam rubrik