Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Několik otázek pro Voice of Anarchopacifism

Jako další na mé otázky odpověděli lidé z anarchopacifistické komunity, jejíž aktivity jsem dosud pozoroval z dálky a překvapilo mne, jak smysluplně v dnešním světě vyznívají.

Anarchismus je mezi lidmi často vnímán s negativní předpojatostí, rád bych aby tento článek pomohl ukázat, že jde sice o kontroverzní, ale především složitý a v lecčems pozitivní ideový směr. Ačkoliv bych se hned tak za anarchistu neoznačil, jednoznačná snaha o sebevzdělávání, otevřenost a větší vliv na rozhodování o svém životě mi přijde zcela zásadní.

Co znamená volná komunita a koho sdružuje?

Volná komunita je volné sdružení jednotlivců a kolektivů pracujících na propagaci anarchismu, antiautoritářství a celé řady dalších témat. Komunita považuje za svého člena kohokoliv, kdo se zapojí do jakékoliv její činnosti nebo je či byl kdykoliv a jakkoliv nápomocný jakékoliv z jejích aktivit. Nemá žádná pevně daná názorová „minima“ a veškeré ideologické základy jsou vytvářeny názorovými průsečíky jejích členů a spolupracovníků. Mezi základní pravidla patří maximální autonomie každého jednotlivce/kolektivu. I když nemusí docházet vždy k plné názorové shodě, nelze vyvíjet takové aktivity, které by byly v příkrém rozporu s ideovými či morálními postoji ostatních členů komunity. Pokud se tak děje, může tak činit pouze jednotlivec/kolektiv, aniž by vystupoval jako součást VAP. Vzhledem k této struktuře je ideový rozsah značný.
    Součástí komunity jsou jednotlivci/kolektivy věnující se například čistě tématům zvířecích práv a na druhé straně třeba antikapitalismu. Tato zdánlivá nesourodost může na první pohled působit zmatečně a nesrozumitelně. Je tomu ale přesně naopak. Napomáhá nejenom sebevzdělávání aktivistů v oblastech, kterým se nevěnují, ale dává naše postoje a aktivismus do širších souvislostí. Vyžaduje to ovšem značnou dávku tolerance a umění naslouchat i názorům zdánlivě vzdáleným. To je pro nás ovšem nedílná součást našeho chápání anarchismu a našich idejí.
 
Jakým procesem prošly moje otázky, než na ně mohla vaše komunita odpovědět?
Většina procesů v naší komunitě má důvěrnou podobu a nelze je dopodrobna popisovat. Principy spolurozhodování se odvíjí od mnoha podob. Základní je samozřejmě princip konsenzuálního rozhodování. Jednotlivé Crew můžou mít vlastní mechanismy. Celokomunitní rozhodování je ovšem založeno na principu vyjádření všech zainteresovaných. Pokud se jedná o podstatné ideové otázky, je nezbytné aktivní vyjádření, u obecných postačí i pasivní (mlčení je souhlas). Nad tím vším je samozřejmé právo veta vázané na další mechanismy, minimalizující dopad na případnou akčnost komunity.
    Zjednodušeně řečeno, nejprve došlo k vyjádření, zda s tebou vůbec komunikovat, v jaké podobě atp., dále k vypracování odpovědí a k jejich následnému připomínkování všemi, kteří to považovali za potřebné. Dalším krokem byla plná autorizace prostřednictvím celé komunity. Procesy to jsou bohužel časově náročnější, jsou ovšem nezbytné pro dodržení našeho chápání spolurozhodování.
Lze nějak shrnout vaše základní cíle? Jaké hodnoty vás spojují?
Samozřejmě. Svobodná, rovnostářská společnost. Zjednodušeně řečeno vycházíme z idejí nenásilného anarchismu. Odmítáme možnost společenské změny, která by nevycházela ze samotné společnosti a neopírala se o její většinovou podporu. Na rozdíl od mnoha ostatních anarchistických směrů nepovažujeme možnost násilného převratu (byť vedeného nejušlechtilejšími úmysly) za smysluplnou. Vidíme v ní tendence k vytvoření nové diktatury a nové podoby hierarchie ve společnosti. Vytvoření svobodné, rovnostářské společnosti vnímáme jako součást evolučních změn. Heslo E. Malatesty: „Nechceme emancipovat lidi, chceme, aby se lidi emancipovali sami“, dostatečně popisuje naše chápání aktivismu.
    „Anarchie je cesta, svoboda je cíl“. Z toho se odvíjí i naše aktivity, vedené ve dvou základních rovinách. Tou první a podstatnější je napomáhání evolučním procesům ve společnosti. Jak někteří říkají - „otevírání očí“. Rozkrývání podstaty systému, podpora všeho, co je smysluplné pro posun společnosti směrem, který považujeme za přínosný pro změny vedoucí ke svobodné společnosti.
    Druhá rovina se opírá o další nepsaný základ anarchopacifismu, a to „nepovyšování vlastních ideálů nad životy ostatních“. Ne že by byla v rozporu s první rovinou, ale řeší témata, jež nesnesou odkladu a ohrožují životy bezprostředně tady a teď.
    Většina hodnot, na kterých jsou postaveny naše ideové základy, vychází právě z těchto vizí. Podstatnou odlišnost od ostatních směrů anarchismu bychom mohli asi nalézt ve víře v člověka a maximální nedotknutelnost svobodné vůle každého života (ovšem v mezích kolektivistické společnosti, kde svoboda jedněch není na úkor kohokoliv jiného).
Jakým aktivitám se komunita věnuje ze dne na den?
Spektrum aktivit naší komunity je poměrně široké. Pohybuje se v rámci nastíněném v předešlé otázce. Jednotlivé Crew a jednotlivci se zaměřují na témata, která jsou jim nejbližší od aktivit FNB (Jídlo místo zbraní), přes distribuci tiskovin, plakátovací a propagační akce, organizovaní přednášek, workshopů a všemožných kulturních akcí až po demonstrace či přímé akce. Už ze samé podstaty našeho chápání smyslu aktivismu se zapojujeme, ať otevřeně či skrytě, také do různých iniciativ v oblasti lidských práv, ekologie atp., i mimo anarchistické hnutí. Dost přesné je pro náš postoj heslo „Není potřeba podpisovat, je potřeba konat“. Svoji roli zde určitě také hraje skutečnost, že některé naše aktivity se pohybují na hraně toho, co současná majoritní společnost považuje za „legální“.
V čem vidíte přínos anarchismu pro dnešního člověka? Proč by se o anarchismus měl zajímat například řadový občan ČR?
Přínos anarchismu pro dnešního člověka můžeme hodnotit až podle toho, co máš na mysli pod pojmem anarchismus. Anarchismus je ideologie značně široká. Sahá od anarchoprimitivismu, přes nejčastější sociální anarchismus až k absurditám typu anarchokapitalismu. Za anarchistické lze považovat směry, které odmítají stát, volby případně parlamentní demokracii.
Asi máš na mysli náš výklad anarchismu a antiautoritářství, pohybující se v mezích sociálního anarchismu a anarchopacifismu.
    Mezi to nejpodstatnější, co podle nás anarchismus přináší a vždycky přinášel, patří vize, kdy každý jedinec maximálně rozhoduje o svém životě. Odmítnutí principu, kdy někteří rozhodují a ostatní se podřizují, sice zdánlivě přináší vícero ideologií, v naprosté většině jsou ale postaveny jak na vytváření hierarchických vztahů, tak antagonismů. A tím opět vytvářejí privilegované či naopak diskriminované skupiny, nebo dokonce celé vrstvy/třídy. Anarchismus je z tohoto pohledu jednoznačně nejdůslednější, cestu ke svobodné společnosti neoddělitelně spojuje se svobodou všech bez rozdílu.
    V současnosti již velká část společnosti pochopila, na čem je postaven současný politicko-ekonomický systém. Daleko intenzivněji než kdykoliv předtím začínají lidé hledat odpovědi a cesty jak dál. V takovou chvíli je potřebné propagovat ideály opravdově svobodné samosprávné společnosti. Společnosti, v níž mohou lidé uplatňovat přímý vliv na záležitosti, které se jich týkají a kde jejich „správa“ leží ve vysoké míře v jejich rukou. Nevzdávali by se ho jako v současném systému prostřednictvím voleb, a mohli tak svoje životy ovlivnit ve všech podstatných oblastech. Podmínky, ve kterých chtějí žít, by si nastavili s dialogu s ostatními. Nebyly by vázány ekonomickými imperativy jako v dnešním systému a vztahovaly by se k uspokojení jejich potřeb. Ty by nebyly masivně stimulovány a manipulovány reklamou ke stále intenzivnější konzumaci zboží a služeb, jež ve svém důsledku lidem hlubší naplnění životů zpravidla beztak nenabízí.
    Anarchismus se staví k současnému systému, který čerpá z nerovnosti a vykořisťování velké části lidstva i přírody, kriticky. Vychází z myšlenky, že sociálně spravedlivější a udržitelnější společnosti mohou lidi dosáhnout, pokud se o to sami zasadí a nebudou čekat, až jim bude někým nastolena. Apeluje tedy na aktivitu, solidaritu a kritické uvažování o současném světě i jeho budoucí podobě. Připomíná lidem, že mohou ovlivnit více, než se na první pohled zdá.
Více informací o Volné komunitě VAP můžete získat na:

http://voiceofanarchopacifism.noblogs.org/

Autor: Sebastian Chum | čtvrtek 9.1.2014 0:00 | karma článku: 12,69 | přečteno: 1078x
  • Další články autora

Sebastian Chum

Radostná zpráva o konci křesťanství a dalších výjimečnostech naší doby

Tento text je: Konspirační hypotéza, teleologická poznámka, ontologická fikce a rituál magického naturalismu.

20.1.2023 v 20:23 | Karma: 6,38 | Přečteno: 356x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Jehovisté jsou zhoubná sekta

Jehovisté se považují za pozemskou část celkové organizace Nejvyššího. Něco jako boží frančíza pro smrtelníky. V Rusku je chtějí zakázat, v USA jsou považováni za šílené vrahy a násilníky. U nás se jim zatím daří lhát...

28.3.2017 v 12:35 | Karma: 26,13 | Přečteno: 2576x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Strojová inteligence a singularita

Co můžeme čekat od pokroků ve vývoji umělých inteligencí a jim podobných systémů? I když se nám může taková úvaha zdát vzdálená každodenní přítomnosti, naše životy ovlivňuje stále silněji.

23.2.2017 v 14:24 | Karma: 12,11 | Přečteno: 774x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Zásadní změny planety v roce 2016

Zatímco na ČR dopadá globální oteplování (a snaha přírody na něj reagovat) především v podobě posunů vysychavých oblastí a srážek, zbytek planety (globální Jih především) už zažívá to, před čím vědci varují už alespoň 50 let.

19.1.2017 v 13:35 | Karma: 12,59 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

NBIC komplex: Revoluce, o které se nepíše...

Ve 21. století můžeme očekávat, že součinnost čtyř hlavních vědeckotechnických oborů (nanotechnologie, biotechnologie, informační technologie a kognitivní věda) povede k nebývalému rozvoji a zrychlení všeho kolem nás...

17.1.2017 v 16:51 | Karma: 12,19 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Proti fanatickému Islámu prohráváme kvůli duchovnímu pokrytectví

V nekonečné debatě o tom, jak se postavit islámskému terorismu, se stále častěji objevují hlasy, podle kterých je klíčem smysluplné obrany "návrat k židovsko-křesťanským hodnotám"... podle mě je to sebevražedná hloupost.

16.1.2017 v 18:18 | Karma: 23,05 | Přečteno: 961x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Ve válce o svobodu slova nám Věra Jourová dělá ostudu

Paní Věra (ANO) je eurokomisařkou nádherně Orwellovské komise pro "Spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví". Má smělé plány, ze kterých mi běhá mráz po zádech...

7.12.2016 v 18:15 | Karma: 36,60 | Přečteno: 2405x | Diskuse| Politika

Sebastian Chum

PizzaGate, část druhá: Kdo může za první výstřel?

4. prosince se muž motivovaný amatérským vyšetřováním aféry PizzaGate vydal do restaurace Comet Ping Pong ve Washingtonu a vystřelil po jednom ze zaměstnanců.

6.12.2016 v 18:34 | Karma: 12,41 | Přečteno: 436x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

PizzaGate, část první: Ať už jde o pedofilii nebo ne, média selhala

První z článků o složitém tématu PizzaGate - co můžeme říct už teď je, že většina médií netuší, jak s podobně vážnými zprávami zacházet.

30.11.2016 v 21:20 | Karma: 24,09 | Přečteno: 1468x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Přijetí uprchlíků nás zmrzačí, odmítnutí nás zabije

Zamyšlení nad tím, jaké vlastně máme možnosti tváří v tvář zhoršující se situaci... Současná veřejná debata nikam nesměřuje, mezitím ale lidé stále trpí.

20.10.2015 v 17:03 | Karma: 28,98 | Přečteno: 5570x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Analýza dat po čtyřiceti letech říká, že se blížíme k limitům civilizačního růstu

Stále častěji se potvrzují obavy vědců z různých oborů, předpovídající "slepou uličku" v dosavadním vývoji lidské civilizace. V tomto článku se zaměřím na jednu z nejstarších a nejuznávanějších předpovědí.

9.10.2015 v 18:30 | Karma: 20,23 | Přečteno: 1294x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Začíná Antropocén, nová "lidská éra" planety Země?

Člověk by si možná měl uvědomit, jak silným vlivem ve skutečnosti je... V tomto článku se pokusím uvést zásadní pojmy debaty o uvažovaném historickém mezníku, sahající od duchovna po geologii.

7.9.2015 v 17:00 | Karma: 12,68 | Přečteno: 1129x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Kolaps: Někteří z nás mají jasno

Lidská civilizace trpí pod trojnásobným tlakem krize „tří E“, tedy provázaného rozpadu ekologických, energetických a ekonomických systémů, což se projevuje dál v krizích politických i humanitárních.

11.7.2015 v 14:13 | Karma: 12,02 | Přečteno: 932x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Jakou budoucnost vytváříme? Debata 21. století

V roce 2009 patřilo nejmajetnějšímu 1% lidí celkem 44% bohatství na planetě. V roce 2015 už to bylo 48% a tento rok se pravděpodobně dostaneme přes děsivou hranici 50%. Skutečnost, že 99% lidských bytostí na planetě má k dispozici pouze 50% všeho majetku a klíčových zdrojů, se tak stává jednou z největších překážek důstojné kvality života a zlomovým bodem ve vývoji velké debaty 21. století... Jakou budoucnost vytváříme?

4.4.2015 v 19:25 | Karma: 18,19 | Přečteno: 793x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Pražský podzim je tady (zápisky 17.11. 2014)

Včera jsem se celý den procházel po městě a sledoval, jak různé skupiny lidí zachází se vzpomínkou na rok 89. Od rozohněných "zemanovin" přes bezzubé politické projevy a spektákl "sametového fetiše" až po nadějné zakončení večera v jedné ze zapomenutých pražských kaváren... byl to celkově smutný den, podzimní ve všech smyslech toho slova. Melancholie, marnost, bezmoc a strach na pozadí křečovitě veselých světel a koncertů. Uvádím jen mírně upravený zápis toku myšlenek.

18.11.2014 v 22:00 | Karma: 12,71 | Přečteno: 607x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Osamělost se stává vážným společenským rizikem

Kdybychom měli naši dobu nějak nazvat, nebudou nám stačit termíny začínající na předponu post- (je jich příliš mnoho a další stále přibývají, od postkapitalismu a postmodernismu po posthumanismu a postdemokracii). Existuje jedna charakteristika současné éry, která ji odděluje od předchozích, a totiž téměř nezastavitelný růst pocitu samoty. Pomalu se ukazuje, že lidské bytosti ve světě samoty rychle chřadnou nejen fyzicky a psychicky, ale i jako společnost - jsme náchylnější k manipulaci, rychleji se vystrašíme, věříme lžím které nám dovolují přežívat ze dne na den a častěji podlehneme i autoritám, jejichž mandát nemáme racionální důvod uznávat. Pokusím se zamyslet nad tím, kde se tato míra samoty bere, jaké jsou její dopady a také co a proč bychom se s ní měli pokusit udělat.

15.10.2014 v 15:20 | Karma: 40,42 | Přečteno: 11157x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Změňme pohled na bohatství – čeká nás společenský šok

Složité téma společenské nerovnosti je myslím jedním ze zásadních problémů současnosti, protože pokud se s ním nedokážeme jako civilizace popasovat, bude ovlivňovat naši schopnost řešit všechny ostatní výzvy budoucnosti. Můj pokus o zpracování tohoto tématu vychází z přesvědčení, že je dobré alespoň o něm mluvit a psát, i když moje vědomosti a zkušenosti zdaleka nestačí. Mám však neodbytný pocit, že v současnosti nestačí vědomosti a zkušenosti žádného jednotlivce.

19.8.2014 v 17:45 | Karma: 29,47 | Přečteno: 2831x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Gaza: Náboženský konflikt a důležitost nového pohledu.

Lidé nechtějí uznat, že jde o nábožensky motivovaný konflikt, přesto jsou spojitosti mezi judaismem a sionismem i mezi islámem a džihádismem naprosto jasné. Hnutí Hamás se otevřeně hlásí k nenávisti vůči židovské víře a židovské komunitě. Vzhledem k tomu, co se dnes děje v Sýrii (diktátor Abbás) a v okolí Iráku (extremistická organizace ISIS), kde dochází k zabíjení muslimů muslimy po tisících, není tak trochu překvapivé, jak silně se islámský svět zaměřuje na Izrael? Srovnání počtů obětí je zarážející. Je myslím zcela zásadní uznat, že jde o nábožensky motivovaný konflikt a tudíž konflikt postavený na základech připomínajících spíše středověk než 21. století. Skutečně nepřijde nikomu směšné v novověku zakládat stát na náboženských základech?

30.7.2014 v 17:00 | Karma: 12,49 | Přečteno: 1463x | Diskuse| Kultura

Sebastian Chum

Politický mozek - nakolik hrají v našich názorech roli geny?

Politický názor je možná stejně daný, jako zda píšete levou nebo pravou rukou. Výzkumy snažící se najít spojitost mezi genetikou a politikou jsou stále častější a objevují se především v předvolebním období. Kognitivní věda přišla v posledních letech s tolika zajímavými objevy o lidském mozku a myšlení, že kdybychom je měli všechny aplikovat, nezůstane z naší civilizace kámen na kameni. Oblast politiky je ale obzvlášť citlivá k manipulaci a má moc přímo vědecký výzkum v nějaké podobě zavádět do každodenního života - proto jsem se rozhodl na ni zaměřit.

28.7.2014 v 15:30 | Karma: 9,07 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

Sebastian Chum

Globální oteplování, část druhá: Pryč s klimatickou změnou!

Tento rok jsme zažili nejteplejší květen v zaznamenaných dejinách a zároveň atmosféra překonala kritickou hladinu 400 jednotek CO2 na 1 milion. Proč tedy stále používáme nejasný termín "klimatická změna"?

5.7.2014 v 17:28 | Karma: 11,28 | Přečteno: 758x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4055x
_

Seznam rubrik