Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proti fanatickému Islámu prohráváme kvůli duchovnímu pokrytectví

V nekonečné debatě o tom, jak se postavit islámskému terorismu, se stále častěji objevují hlasy, podle kterých je klíčem smysluplné obrany "návrat k židovsko-křesťanským hodnotám"... podle mě je to sebevražedná hloupost.

Abrahámské kulty jsou ze své podstaty henostické (víra v jednoho boha především), theistické (víra, že se bůh aktivně zajímá o dění v realitě) a silně roztříštěné do stovek denominací. Na první pohled jde o bohatý svět, ve kterém je dost prostoru pro dobro i zlo, ale to je podle mého názoru jen povrchní dojem. Většina věřících je nedostatečně informována o historii a duchovních základech své víry, o jejích dopadech na kvalitu života nemluvě. Náboženství je pro moderní věřící především otázkou společenské morálky a kulturní tradice, ve které není místo pro dlouhodobou kritiku a porovnávání. Stačí se však jen trochu začíst do základní kritiky náboženství a rychle začnou vyvstávat nelidské praktiky a každodenní zlo, které do lidského života každý abrahámský kult vnáší. V tomto článku tedy budu zastávat pozici, podle které se musíme abrahámských vlivů začít zbavovat, protože vytvářejí slepé body a falešnou atmosféru tolerance (nebo absolutní války), díky kterým jen zhoršujeme už tak nezvládnutou situaci. Nabízím pro začátek jen krátký úvod a doufám, že se mi podaří brzy navázat s konkrétnějším článkem.

Náboženská korektnost

Stejně jako politická korektnost působí jako žíravina v jakékoliv snaze o otevřenou debatu na témata národa, rasy, ekonomické rovnosti a směřování vývoje lidstva jako globální civilizace, náboženská korektnost nám brání podívat se střízlivýma očima na to, jaký má ve skutečnosti náboženství dopad na životy věřících. Nejčastějším argumentem je, že za krutost a pokrytectví abrahámských kultů přeci nemůže náboženství samo, ale nedokonalost a zkaženost některých věřících (vyvolaná většinou nějakou ekonomickou a ekologickou krizí). Lidé, kteří obhajují křesťanství tváří v tvář Islámu, buď nevidí, že mezi těmi nejsvětlejšími a nejtemnějšími stránkami obou náboženství vede přímá spojitost, nebo nechtějí přiznat, jak hluboké a hnusné jsou jejich společné základy. Pokud nám vadí ženská obřízka, proč nám nevadí mužská? Nebo pravoslavný křest? Kontroverzí a nechutností tohoto typu najdeme v abrahámských kultech (ale i v buddhismu a hinduismu, kam se snaží schovat stále více podvyživených lidí ze západu) nepočítaně. Skutečně si myslíme, že naši společnost tyto jevy neovlivňují a nerozehrávají řetězovou reakci, která pak dopadá na každého z nás?

Snaha o objektivní morální hodnoty

Ve světě, který prošel dvacátým stoletím (a který se nestačí divit, kam směřuje to současné) se věřící stále častěji snaží najít nové interpretace náboženství, které by dokázaly spoluexistovat s moderní kosmologií, NBIC komplexem, genetikou a kybernetikou. Z boha se tak stává téměř deistická tvořivá síla, která buď nemá naprosto žádný kontakt s realitou, nebo ji zajímá jen její určitá malá část. Tak jako tak působí snaha věřících hledat pevné morální základy stále zoufaleji, obzvlášť tváří v tvář realitě stále častějších skandálů. Vývoj ve filosofii a neurologii raději už věřící ani nekomentují, protože už ani nemají slova, jak se další fáze vývoje lidstva účastnit. Současně směřujeme k převratu všeho, co jsme za posledních několik tisíc let považovali za samozřejmé (díky fenoménům singularity a kolapsu), což ve věřících křísí představy milenialismu a konce stvoření, zatímco současnost vyžaduje především klid a pečlivé zamyšlení.

Racionalizace utrpení

Nejpalčivějším rozměrem abrahámských kultů, který je u Islámu v porovnání s židovsko-křesťanskou tradicí spíše podhodnocen, je naprostá slepota vůči skutečnému rozsahu a hloubce utrpení. Mám za to, že západní kultura utrpěla po setkání s abrahámským náboženstvím paralyzující šok, který donutil duchovní vývoj Evropy k úniku do různých undergroundů a skrytých snah o zachování alespoň nejzákladnějších střípků spirituální důstojnosti. Představa, že se lidské bytosti obklopené utrpením mají se svými nadějemi a modlitbami vztahovat k bohu, který je stvořil a nechal trpět, je znásilnění ducha pro které neexistuje spása (dochází k němu totiž za života, je tedy jedno, co se stane po smrti). Nekonečné snahy věřících znovu a znovu předkládat důvody, proč a jak není tato základní lidská zkušenost pravdivá, společně s chladnokrevným a neohleduplným prosazováním a následováním odvozených morálních konceptů, působí jako snaha zachytit se nějak zmatku a zhnusení, které v lidech současnost vyvolává. Skutečně chceme stavět své duchovní principy na donekonečna záplatovaných a historicky zdiskreditovaných ideologiích?

Bůh jako poslední záchrana

Náboženství zneužívá pospolitost, klid, naději a lásku jako rukojmí. Vysává hodnotu z každodenního života a pak ji prodává s vlastní značkou... Nedělá nám problém tento proces vidět u jiných náboženství, ale u těch "našich" jako kdyby neexistoval. Je jen otázka času, kdy takto vyhladovělý člověk, žijící v proměnlivé realitě plné zvyšující se komplexity a stále nových rizik, narazí ve svém životě na okolnosti, které vyžadují duchovní řešení. V takovou chvíli přispechá hned několik sekt (u nás nejčastěji abrahámských) a začnou s dlouhou kampaní vydírání a strašení kombinovanou s opatrným dávkováním již zmíněných ukradených (a řádně znásilněných) hodnot, jako je naděje a láska. Pokud se neumíme postavit skándály prolezlým církvím ani jednotlivým nebezpečným sektám (Jehovisté a další), jak chceme přežít kontakt s primitivními projevy Islámu? Není náhoda, že si k němu nachází cestu tisíce západních křesťanů - jde o efekt dlouhodobého spirituálního vyhladovění a izolace západní společnosti. Když už se najde pozitivní příklad člověka, kterému pomohlo některé z těchto náboženství nebo jeho odnoží, většinou k vysvětlení stačí jen krátké setkání s duchovním představitelem, který je za takovou kladnou změnu zodpovědný. Velmi brzy se ukáže, že vlastně nejde o nic jiného, než trochu respektu a snahy o pochopení (někdo má prostě "štěstí na kněze", ostatní jen prázdná slova).

Co tedy z náboženství a víry abrahámských kultů zbývá, pokud se na jejich fungování díváme z hlediska přímého dopadu na kvalitu života? Osobně jsem toho názoru, že i kdyby bůh existoval, máme už teď dostatek zkušeností a důkazů, že je to sadistický šílenec nebo běsnící zvíře. A pokud z debaty odsuneme otázky boha, zbývá podívat se na náboženství... ze kterých zbyl jen emocionální parazitismus a násilnické moralizování. Pokud nebudeme schopni analyzovat víru i z tohoto pohledu, bude nás svou schopností páchat zlo neustále překvapovat a každý fanatik bude o krok napřed.

Autor: Sebastian Chum | pondělí 16.1.2017 18:18 | karma článku: 23,05 | přečteno: 961x
  • Další články autora

Sebastian Chum

Radostná zpráva o konci křesťanství a dalších výjimečnostech naší doby

Tento text je: Konspirační hypotéza, teleologická poznámka, ontologická fikce a rituál magického naturalismu.

20.1.2023 v 20:23 | Karma: 6,38 | Přečteno: 357x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Jehovisté jsou zhoubná sekta

Jehovisté se považují za pozemskou část celkové organizace Nejvyššího. Něco jako boží frančíza pro smrtelníky. V Rusku je chtějí zakázat, v USA jsou považováni za šílené vrahy a násilníky. U nás se jim zatím daří lhát...

28.3.2017 v 12:35 | Karma: 26,13 | Přečteno: 2576x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Strojová inteligence a singularita

Co můžeme čekat od pokroků ve vývoji umělých inteligencí a jim podobných systémů? I když se nám může taková úvaha zdát vzdálená každodenní přítomnosti, naše životy ovlivňuje stále silněji.

23.2.2017 v 14:24 | Karma: 12,11 | Přečteno: 774x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

Zásadní změny planety v roce 2016

Zatímco na ČR dopadá globální oteplování (a snaha přírody na něj reagovat) především v podobě posunů vysychavých oblastí a srážek, zbytek planety (globální Jih především) už zažívá to, před čím vědci varují už alespoň 50 let.

19.1.2017 v 13:35 | Karma: 12,59 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Společnost

Sebastian Chum

NBIC komplex: Revoluce, o které se nepíše...

Ve 21. století můžeme očekávat, že součinnost čtyř hlavních vědeckotechnických oborů (nanotechnologie, biotechnologie, informační technologie a kognitivní věda) povede k nebývalému rozvoji a zrychlení všeho kolem nás...

17.1.2017 v 16:51 | Karma: 12,19 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4055x
_

Seznam rubrik